روان و تن‌مان در معرض چه آسیب‌هایی‌ اند! هرآن‌قدر که بکوشیم قوی‌شان کنیم، هرآن‌قدر که درصدد زمخت‌کردن‌شان برآییم تا قادر باشند بر ناملایمات هستن-در-جهان چیره شوند، سهل است، تاب آوردن‌شان، باز هم از کوره‌راهی دیگر سربرمی‌آورند این ناملایمات. ناچار می‌باید – موقت – به‌دنبال تسکینی، مرهمی بود و چه تسکین و مرهمی بهتر از موسیقی؟ در راستای معرفی بهترین موسیقی‌های کلاسیک این بار به معرفی چند تا از بهترین و مشهورترین موسیقی‌های بتهوون – این نامدارترینِ آهنگسازها- رفته‌ایم. سعی بر این است که در ادامه‌ی این نوشتار به معرفی برخی از بهترین آهنگ‌های بتهوون پرداخته شود. از همین‌جا لازم می‌دانم که اشاره‌وار بگویم آن‌چه که در ادامه می‌آید صرفاً «بخشی» و «برخی» از آهنگ‌های برتر بتهوون است، چه آن‌که معرفی همه‌شان از حوصله‌ی این نوشتار خارج است.

در ضمن ترتیب موسیقی‌هایی که در ادامه می‌آیند با متر و معیار برتری یا بدتری نیست، بل ترتیب کاملاً تصادفی است. این‌که از میان این موسیقی‌ها کدامین موسیقی‌ها برتر از دیگر موسیقی‌ها هستند را شما می‌بایست برگزینید.

بهترین موسیقی‌های بتهوون

1- Archduke Trio یا Piano Trio, Op. 97

این قطعه – با نام کامل The Piano Trio in B-flat major, Op. 97 – از آخرین قطعاتی است که پیش از ناشنواشدن بتهوون ساخته و اجرا شده‌اند. این قطعه فی‌الواقع سه‌گانه‌ای‌ست از برای پیانو و عمدتاً با نام Archduke Trio شناخته می‌شود. نام‌اش نیز برگرفته از نام کسی است که بتهوون قطعه را به‌طور اختصاصی از برای او ساخته‌است –Archduke Rudolph.

این Archduke Rudolph افزون بر آن که کاردینال بود، و همچنین فارغ از آن که کوچک‌ترین پسر از فهرست پسرهای 12گانه‌ی Leopold دوم، امپراتوری روم، بود، پیانیست نیز بود و بسیار بتهوون را تحسین می‌کرد. بتهوون چند اثر از آثار خود را به همین آرشیدوک رادولف تقدیم کرده بود که یکی از آن‌ها همین پیانو تریو 97 یا Archduke Trio است.

اجرای زیبای این اثر که مربوط به سال 1970 است را در زیر بشنوید و لذت ببرید:

**********************

2- Waldstein Piano Sonata

سونات پیانو والدشتاین یا سونات پیانو شماره‌ی 21 یکی دیگر از بهترین موسیقی‌های بتهوون است. این قطعه از شاهکارهای او به شمار می‌رود. باوجودی‌که بتهوون سونات‌پیانوهای زیادی دارد، می‌توان گفت که همین سونات پیانوی والدشتاین جزو سه سونات پیانوی مشهور اوست.

کنت فردیناند ارنست گابریل فون والدشتاین از دوستان بتهوون بود و بتهوون این اثر پیانو را به او تقدیم کرد و نام او را هم روی آن گذاشت. این سونات پیانو از 3 موومان برخوردار است. نسخه‌ی کامل آن را با اجرای فوق‌العاده‌ی برادران Jussen بشنوید و ببینید و لذت ببرید و فارغ شوید از اضطراب زیستن:

**********************

3- سمفونی شماره 9

سمفونی شماره 9 از شاهکارهای تمامی دوران‌هاست، از آن‌ها که هماره می‌توان نام‌شان را به‌مثابه‌ی صورت ناب موسیقی معرفی کرد و هیچ اغراق نیست اگر بگوییم «ایده‌ی» موسیقی اگر در جهانی غیر از جهان پدیداری ما وجود داشته باشد، شبیه به همین سمفونی شماره 9 بتهوون است.

این سمفونی آخرین سمفونی بتهوون است، هرچند که گفته می‌شود او زمان مرگ‌اش درحال کار روی سمفونی شماره 10 نیز بود!

سمفونی شماره 9 از 4 موومان برخوردار است که در موومان چهارم‌اش، با نام کورال، از صدای انسان و از اشعار شیلر استفاده شده‌است. در زیر هم می‌توانید اجرای موومان چهارم سمفونی نهم بتهوون را گوش کنید و هم البته از شنیدن و دیدن اجرای کامل سمفونی شماره 9 بتهوون – به‌مثابه‌ی یکی از بهترین موسیقی‌های بتهوون – لذت ببرید:

**********************

4- String Quartet No. 15, Op. 132

کوارتت زهی شماره 15 از مشهورترین موسیقی‌های بتهوون است. این کوارتت یا چهارنوازی در سال 1825 نوشته شده. از 5 موومان برخوردار است و موومان میانی آن به‌نوعی تشکر از خداست. توضیح آن که بتهوون پس از فارغ‌شدن از بیماری این کوارتت را نوشت، بیماری‌ای که هماره گمان‌اش این بود می‌تواند از پای‌اش درآوَرَد.

این چهارنوازی زهی را در زیر به‌طور کامل ببینید و بشنوید و لذت ببرید:

کوارتت زهی شماره 15

5- Missa Solemnis

Missa Solemnis از معدود کارهای مذهبی بتهوون است، ولی از بهترین‌های بتهوون محسوب می‌شود. بسیاری برآن اند که این آهنگ گرچه چندان مشهور نیست، یکی از کارهایی‌ست که می‌توان از آن‌ها به‌مثابه‌ی بهترین کارهای بتهوون نام برد. همچون موسیقی شماره‌ی یک این نوشتار، این موسیقی هم به آرشیدوک رادولف اهدا شده‌است:

**********************

6- سمفونی شماره‌ی 5

از میان سمفونی‌های نه‌گانه‌ی بتهوون، اگر مقداری چشم‌پوشی کنیم از سمفونی شماره‌ی 9، به‌جرأت می‌توانیم گفت که سمفونی شماره 5 مشهورترین، محبوب‌ترین و پراجراترین سمفونی بتهوون بوده‌است.

گفته می‌شود سمفونی شماره 5 – به‌مثابه‌ی یکی از بهترین موسیقی‌های بتهوون – بین سال‌های 1804 و 1808 خلق شده و نخستین اجرای‌اش هم مربوط به سال 1808 است. همچون بسیاری از سمفونی‌های آن زمان، این سمفونی بتهوون هم در 4 موومان است.

**********************

7- سونات مهتاب

سونات مهتاب یا مونلایت سوناتا یا سونات شماره‌ی 14 پیانو از دیگر بهترین موسیقی‌های بتهوون است. گفته می‌شود این سونات مربوط به سال 1801 است و چنان‌که احتمالاً می‌دانید از مشهورترین پیانوسونات‌های تاریخ بشر است. سونات مهتاب شامل سه موومان است از جمله آداجو سُستِنوتو (Adagio sostenuto)، آلگرتو (Allegretto) و پرِستو آجیتاتو (Presto agitato).

آن قسمتِ مشهور سونات مهتاب که حالتی بسیار آرام‌بخش دارد، جزئی از موومان نخست است.

**********************

8- برای الیزه

برای الیزه یکی دیگر از بهترین آهنگ‌های بتهوون است. حتی فهرست ما که چندان فهرست پرطول‌وتفصیلی نیست نمی‌تواند عاری از این شاهکار تاریخ بشر باشد. برای الیزه یا Für Elise قطعه‌ای‌ست که از برای پیانو نگاشته شده و البته که به یکی از بهترین و مشهورترین موسیقی‌های تاریخ بشر تبدیل شده‌است. گفته می‌شود بتهوون این اثر را برای خانمی با نام ترزه مالفاتی نوشته و به او اهدا کرده‌است؛ اما به‌طور دقیق و قطعی هنوز مشخص نیست که این خانم الیزه دقیقاً چه کسی است! این اثر را در زیر بشنوید و لذت ببرید:

**********************

دانلود بهترین آثار بتهوون

نوشتار بالا مقدمه‌ای بود بر برخی از بهترین آثار بتهوون. ما 100 آهنگ برتر بتهوون را در فرمت mp3 برای شما آماده کرده‌ایم. برای دانلود بهترین آثار بتهوون از لینک زیر استفاده کنید:

                       

برچسب‌ها

 1. کاربر بدون نام گفت:

  حظ کردیم آقای شمسی! سونات مهتاب که گویا نغمه‌ای‌ست از بهشت… .
  بی صبرانه منتظر چنین مقالاتی دربارۀ دیگر بزرگان موسیقی (از موتزارت گرفته تا برامس) هستیم.
  واقعاً عالی بود.

  • دانلود آهنگ اتود شماره 1 شوپن آرش شمسی گفت:

   درود. سپاس از شما ار بابت نظر مثبت‌تون.
   بله قطعاً در آینده‌ای نزدیک به برترین آهنگسازان تاریخ و برخی از بهترین آهنگ‌هاشون پرداخته خواهد شد.

 2. منیره ابوالقاسمی گفت:

  عالی بود. سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *